ILGALAIKIS PROJEKTAS ,,SUKASI VITAMINAI APIE MUS“

Informacija apie projektą:

Projekto aktualumas.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, maždaug 6 proc. viso pasaulio vaikų iki penkerių metų amžiaus yra nutukę arba turi antsvorio. Lietuvoje per du dešimtmečius tokių vaikų padaugėjo net 7-iais procentais. Mitybos specialistų susirūpinimą kelia, kad sparčiai daugėja ir nutukusių ikimokyklinukų, kurių didžioji dalis dieną praleidžia darželyje ir ten yra maitinami bent tris kartus per dieną. Specialistai atkreipia dėmesį, kad dėl didėjančio mažamečių nutukimo atsakomybę ypač turėtų jausti tėvai. Todėl svarbu raginti tėvus namuose riboti nerekomenduotinų produktų kiekį, bei rinktis kiek įmanoma sveikesnį maistą – dažniau rinktis ankštinių kultūrų produktus, daržoves bei vaisius, rodant pavyzdį ir iniciatyvą darželyje.

Trukmė: nuo 2021 m. rugsėjo 1d. – 2022 m. birželio 1 d.

Dalyviai: 5-6 metų grupės vaikai, mokytojai Andrius Paleičikas ir Raimonda Malinauskienė, tėvai.

Tikslas: padėti vaikams ugdytis sveikatai naudingus gebėjimus, įpročius bei nuostatas, paskatinti vaikus rinktis sveiką gyvenimo būdą.

Uždaviniai:

1.      Stiprinti sveikatą, puoselėjant sveiką gyvenseną.

2.      Diegti sveikos gyvensenos principus.

3.      Susipažinti su mitybos piramide.

4.      Plėsti vaikų supratimą apie maisto atsiradimą, įvairius jo ruošimo būdus.

5.      Skatinti vaikus gaminti nesudėtingus, sveikatai naudingus patiekalus.

6.      Per patyriminę veiklą sužinoti, kuriuose vaisiuose ir daržovėse yra daugiausia vitamino A (morkose), vitamino C (paprikose), vitamino B (avinžirniuose), vitamino D (apelsinuose), vitamino K (lapiniuose kopūstuose), kalio (burokėliuose), magnio (agurkuose).

7.      Suteikti vaikams džiugių emocijų.

Laukiami rezultatai

·         Įgyti daugiau žinių apie sveiką gyvenseną.

·         Suformuoti sveikos mitybos įgūdžius.

·         Siekti glaudaus bendradarbiavimo tarp mokytojų ir tėvų.

·         Įgys naujų žinių apie vitaminų svarbą organizmui.

·         Darželio ugdytiniai įgis sveikos gyvensenos žinių.

·         Bus tęsiamos ir plėtojamos projekto veiklos.

·         Suteiks vaikams džiugių emocijų.

„Sveikos mitybos piramidė“

Su vaikais kalbėjome apie sveikos mitybos piramidę. Vaikai pasakojo, ką mėgsta valgyti namuose. Aptarėme, sveikos mitybos principus ir produktus esančius maisto piramidėje, kas sveika valgyti ir kas ne. Grupėje sukūrėme sveikos mitybos piramidę.

 

„Žiedlapių arbata“

Ugdytiniai uostė, tyrinėjo, ragavo, čiupinėjo džiovintus vaistažolių ir liepžiedžių lapus. Sužinojo vaistažolių gydomąsias savybes, kur jos auga, kada renkamos ir kaip jas džiovinti bei saugoti. Meninėje veikloje atliko įdomias ir smagias užduotis.

,,Sulčiukų mėnuo“

Mokytojai su ugdytiniais kalbėjosi apie daržovių ir vaisių svarbą ir naudą. Vaikai sužinojo daug naudingos informacijos, kad vaisiai ir daržovės būna įvairių spalvų ir dydžių, turi naudingų vitaminų, kurie stiprina vaikų sveikatą ir saugo nuo įvairių ligų.

Ugdytiniai spaudė sultys iš įvairių daržovių ir vaisių. Visi kartu nusprendė, kad sultis gerti ne tik skanu, sveika, bet ir naudinga.

 

,,Mano mėgstamiausias užkandis“

„Nykštukų“ grupės vaikai daug diskutavo, kas yra užkandžiai, kokie užkandžiai yra sveiki ir labai naudingi mūsų sveikatai, o kokie yra labai skanūs, bet juos reikia valgyti labai retai, nes jie kenkia skrandžiui, dantims, nuo jų galima susirgti. Apžiūrėjo ir aptarė atsineštus produktus. Po pokalbių nusprendė „susikurti“ savo užkandžių derinį. Ugdytiniai tarkavo sūrį, pjaustė avokadą, pomidorą, pylė aliejų ir viską gerai išmaišė. Įdomiausia dalis – serviravimas ir ragavimas.

„Duonos kelias“

Vaikai sužinojo apie duonos kelią, kaip ji atsiranda ant mūsų stalo. Veiklos metu vaikai lietė, apžiūrinėjo grūdus, kviečių varpas, miltus, ragavo įvairių rūšių duoną. Klausėsi sekamos pasakos „Kaip vilkas užsimanė duonos išsikepti“.

„Sėklų daiginimas“

Sodindami ir augindami augalus ugdytiniai įgijo praktinės patirties apie augalų auginimą ir  jų priežiūrą,  praturtino žinias apie artimiausioje aplinkoje esančius augalus, jų naudą žmogui.

„Pavasario darbai šiltnamyje“

Ugdytiniai paruošė žemę sėjai. Pasėjo salotas, pomidorus, ridikėlius.

„Eskursija į darželio virtuvę“

Su vaikais aptarėme kokį maistą gamina darželyje. Vaikai gamino virtuvės šefų kepurėles, kuriomis pasipuošę aplankėme darželio virtuvę. Virtuvėje dirbančios virėjos papasakojo vaikams, ką daro visą dieną, parodė virtuvės įrangą.

„Sveikuoliškos vaisių salotos“

Vaikai gamino sveikuoliškas vaisių salotas su jogurtu, kalbėjosi  apie jų vertę ir naudą.

 

„Sveikuoliška sumuštinių diena“

Vaikai patys sodino, laistė ir užaugino svogūnų laiškus, salotas. Sodino šiltnamyje pomidorus. Netradicinės veiklos metu, vaikai, mokėsi, pjaustyti, tepti sumuštinius.

REFLEKSIJA: projekto metu vaikai mokėsi sveikos gyvensenos įgūdžių, sužinojo kuo naudingi mūsų organizmui vaisiai ir daržovės, įprato sveikai maitintis, įgijo žinių apie skirtingus maisto produktus, patyrė džiugių emocijų.

Norime padėkoti ir pasidžiaugti tėvelių aktyviu įsitraukimu į mūsų projektą. Tikimės, kad ateityje ir toliau tėveliai bus aktyvūs, prisijungs prie veiklų, padės vaikams formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius.